Jezioro Pławniowice (spot)

Jezioro Pławniowice położone jest na zachodzie Województwa Śląskiego, w Powiecie Gliwickim. Jest to bardzo popularne miejsce wypoczynku letniego dla mieszkańców Śląska i Opolszczyzny. Powierzchnia Jeziora to 2.5km2, a jego średnia głębokość to 16 metrów. Jezioro zasilane jest przez Potok Toszecki, a woda wypływa do Kłodnicy i Kanału Gliwickiego. Sama woda jest dosyć czysta, dużo lepszej jakości, niż w nieodległym jeziorze Dzierżno Duże.

Dojazd do Jeziora jest dosyć dobry, zwłaszcza samochodem. Przy samym Jeziorze biegnie Autostrada A4, a obok znajduje się węzeł „Łany”, prowadzący na DK40, z której możemy szybko dostać się na plażę. Drogą DK40 także dojechać od strony Pyskowic a wcześniej drogą DK94 z Wieszowej wpadając z autostrady A1. Do Pławniowic można dojechać też pociągiem (stacje Taciszów lub Rudziniec Gliwicki), jednak wówczas trzeba przygotować się na kilkudziesięciominutowy spacer.

Wiatr jak to u nas na śródlądziu – na ogół wieje przy okazji frontu. Gdy wieje zachodni, to jest sideshore z prawej wzdłuż jeziora – najlepsze warunki do pływania. Przy kierunkach południowych wieje do brzegu, przy kierunkach północnych lepiej pływać po drugiej stronie – w Pławniowicach. Najlepiej jest przy tzw. brzydkiej pogodzie – wieje i nie ma plażowiczów. W upał na plaży tłoczno, a w wodzie bardzo dużo osób.

Śląska Szkoła Windsurfingu

Przy plaży znajduje się Śląska Szkoła Windsurfingu – MAX SURF. Można w niej wynająć instruktora, wynająć taki sprzęt jak windsurfing, kajaki bądź mały katamaran. Sam kiedyś skorzystałem z ich usług.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *